Po celém světě můžeme zaznamenat vzestup nejnovějších technologií v oblasti mobility. Svět se digitalizuje a s ním i městská mobilita. Její digitalizaci od roku 2002 podporuje i Evropská komise svou každoroční kampaní – Týden mobility. Cílem kampaně je seznámit města s novými trendy a podpořit jejich implementaci do praxe.
Rychlost a pohodlí patří mezi aktuálně nejčastěji skloňované priority v rámci městské mobility bez emisí. Dosáhnout jich lze díky zavádění inteligentních dopravních řešení, používání udržitelných alternativních paliv v dopravě, celkovou digitalizací pomocí chytrých aplikací nebo tzv. carsharingem. Cílem Evropské komise je vytvořit uhlíkově neutrální kontinent do roku 2050 s moderními městy pro spokojený a kvalitní život. Za účelem vytvoření udržitelné formy dopravy Evropská komise intenzivně podporuje i chůzi a jízdu na kole, která je pro město nejmenší zátěž a pro člověka má největší přínos.
Patrně nejviditelnější proměnou v oblasti mobility prochází automobilový průmysl, a to zejména v důsledku regulatorního tlaku Evropské unie ke snižování emisí. Důležité jsou i aspekty urbanizace, nové způsoby práce a dostupnost pro obyvatele, kteří dojíždí za prací. Právě pro Českou republiku je klíčový automobilový průmysl. V následujících letech by proto mělo dojít ke zrychlení realizace plánů elektromobility, inteligentního řízení dopravy a autonomního řízení.
Skutečně dochází k digitalizaci městské mobility? Jak na tento trend reaguje společnost? Všímá si ho? Kdy budou hrát zásadnější roli ekologické formy dopravy?