Ještě nedávno sci-fi, dnes realita. Málokteré odvětví se vyvíjí tak dynamicky jako právě oblast finančních služeb. Kdo z nás si například ještě před několika lety dokázal představit, že své nákupy budeme platit pomocí hodinek nebo mobilního telefonu, a to vše zabezpečené biometrickými údaji?
Finanční technologie se díky své jednoduchosti a současně vysoké míře zabezpečení těší rostoucí oblibě a není divu, že pokrývají stále větší spektrum nejrůznějších služeb. Zpřístupňují nám je 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dnů v roce. Navíc nejsme vázáni na místo a díky bezpečnostním prvkům, jako je umělá inteligence, biometrické údaje nebo algoritmy upozorňující na podezřelé jednání, je můžeme využívat prakticky odkudkoliv na světě, aniž by došlo k jejich zneužití.
Digitální technologie se stávají inspirací i při budování eGovernmentu. Příkladem lze uvést projekt Bankovní identita, skrze který mohou občané elektronicky komunikovat s úřady a využívat různé služby jednoduše díky identifikaci pomocí přihlášení do svého internetového bankovnictví. Finanční technologie ovšem přinášejí i překážky. Například bezhotovostní platby se těší u Čechů velké oblibě, což do jisté míry způsobuje to, že se stáváme závislými na platebních společnostech.
Dočkáme se zavedení digitální měny? Může být odcizena identita občanů? A jaké nové technologie mají z pohledu státu perspektivu?